Legendarne cytaty znanych kobiet, które nigdy nie padły

Legendarne cytaty znanych kobiet, które nigdy nie padły

Nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie natknęła się, na któryś ze słynnych cytatów wypowiedzianych przez tak znane powszechnie kobiety, jak Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn. Są one udostępniane w Social Mediach, pojawiają się na T-shirtach, kubkach, a nawet… tatuażach.

Jest jednak drobny problem – wiele z tych słynnych słów nigdy nie padło z ust osób, którym się je przypisuje.

Oto lista cytatów znanych kobiet, które nigdy nie padły.

1. Słynne porady kosmetyczne – Audrey Hepburn


„For attractive lips, speak words of kindness.

For lovely eyes, seek out the good in people.

For a slim figure, share your food with the hungry.

For beautiful hair, let a child run his or her fingers through it once a day.

For poise, walk with the knowledge that you never walk alone.”

Aby mieć ładne usta, wypowiadaj miłe słowa,

Aby posiadać piękne oczy, poszukuj dobra w ludziach,

Aby mieć szczupłą figurę, podziel się swoim jedzeniem z głodnymi,

Aby posiadać wspaniałe włosy, pozwalaj dziecku przeczesywać je palcami raz dziennie,

Aby zachować równowagę, podążaj za wiedzą, z którą to nigdy nie będziesz iść sam.”

Wiele osób uważa kultową aktorkę Audrey Hepburn za autorkę powyższych, słynnych „porad kosmetycznych”. Fakty są jednak takie, że w rzeczywistości zostały one napisane przez Sama Levensona – humorystę i gospodarza programów telewizyjnych. Sama Audrey Hepburn była ogromną fanką twórczości Levensona, a „listę porad” uznawała za jedną ze swoich ulubionych i często cytowała ją publicznie zapewne stąd wzięło się błędne przekonanie, że to jej własne słowa.

Zapytana jednak w styczniu 1992 roku (niemal dokładnie rok przed śmiercią) o jej osobiste sekrety urody odpowiedziała „Gdybym je miała, zarobiłbym fortunę. Ale wiem, co pomaga – zdrowie, dużo snu, dużo świeżego powietrza i dużo pomocy od Estee Lauder.” – Cała Audrey.

2. Kobiety tworzą historię, tylko które?

„Well behaved women rarely make history”

„Grzeczne kobiety rzadko tworzą historię”

Prawdziwa kumulacja! Słowa przypisywane m.in. Marilyn Monroe, Margaret Thatcher, Hillary Clinton, Meryl Streep, Eleanor Roosevelt czy Anne Boleyn, a jaka jest prawda? Faktycznie, wypowiedziała je kobieta o wielkich osiągnięciach, jednak żadna z powyższych.

Pierwsze udokumentowane pojawienie się tego zdania datowane jest na rok 1976. Wtedy w czasopiśmie „American Quarterly” opublikowano artykuł „Vertuous Women Found: New England Ministerial Literature, 1668-1735”. Napisała go Laurel Thatcher Ulrich. Użyła jednak wówczas słowa „seldom” zamiast „rarely”.
Laurel jest historykiem, specjalizuje się w historii wczesnej Ameryki oraz w historii kobiet. Znaczną częścią jej pracy była walka o „odzyskanie historii” dla kobiet, które nie figurowały w książkach historycznych z przeszłości. Jest laureatką nagrody Pulitzera oraz profesorem na Harvardzie, całkiem nieźle prawda?

Popularność tego cytatu skłoniła ją później do napisania książki pod tym właśnie tytułem „Well-Behaved Women Seldom Make History”.

3. Wierzę w róż – Audrey Hepburn

„I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.”

„Wierzę w róż. Wierzę, że śmiech jest najlepszym spalaczem kalorii. Wierzę w całowanie, dużo całowania. Wierzę w bycie silną, gdy wszystko wydaje się być nie tak. Wierzę, że szczęśliwe dziewczyny to najpiękniejsze dziewczyny. Wierzę, że jutro jest kolejny dzień i wierzę w cuda.”


Nigdy nie zdołano znaleźć dowodu, że Audrey Hepburn kiedykolwiek to powiedziała. Dodatkowe wątpliwości budzi termin „spalacz kalorii” – mało prawdopodobne, by był on używany w czasach Audrey. Nie brakuje również głosów, że te kilka zdań ma wyjątkowo podobną budowę do… monologu Kevina Costnera z filmu Bull Durham.

4. Nic nie trwa wiecznie… – Marilyn Monroe

„Nothing lasts forever, so live it up, drink it down, laugh it off, avoid the drama, take chances & never have regrets, because at one point everything you did was exactly what you wanted.”

„Nic nie trwa wiecznie, więc żyj, pij, śmiej się, unikaj dramatu, ryzykuj i nigdy nie żałuj, ponieważ w pewnym momencie wszystko, co zrobiłaś, było dokładnie tym, czego chciałaś.”

Podobnie jak w powyższych przypadkach – nigdy nie znaleziono dowodu, że Marilyn Monroe powiedziała lub napisała coś takiego. Nie znaleziono śladów ani w jej autobiografii, ani nawet w żadnym wywiadzie.

Ponadto dość wątpliwe jest, aby kobieta urodzona w 1926 r. użyła słów „avoid the drama” (unikaj dramatu/dramy).


Zobacz również: Fałszywe cytaty – te znane osoby nigdy tego nie powiedziały


5. Włóż buty i idź podbijać świat – Marilyn Monroe

„Give a girl the right shoes, and she can conquer the world.”

„Daj kobiecie odpowiednie buty, a podbije świat.”

Marilyn Monroe zmarła w 1962 roku, natomiast pierwsze udokumentowane wystąpienie tych słów pochodzi ze stycznia 1980 roku z periodyku „Ask Them Yourself” – dodatku do gazety „Family Weekly” gdzie aktorce i piosenkarce Bette Midler zadano pytanie:

– Czy to prawda, że Twoją pasją są buty? Jeśli tak, to jaki jest twój ulubiony rodzaj butów? 

Odpowiedziała:

– „Szpilki z kolcami, choć nie zawsze są łatwe do znalezienia. Mocno wierzę, że mając odpowiednie obuwie, można rządzić światem. Na szczęście dla świata, nie znalazłam jeszcze odpowiedniego obuwia, aby osiągnąć ten cel. Jednak sklepy obuwnicze w całym kraju mogą potwierdzić moje szczere i wytrwałe wysiłki w tym kierunku.”

Jeszcze w 1988 roku ogólnokrajowa gazeta USA Today przytacza ten cytat i jako autorkę podaje Bette Midler.

Z niejasnych do końca powodów, na początku XXI wieku (powszechny dostęp do Internetu?) cytat ten zaczął być błędnie przypisywany Marilyn Monroe.

Na podstawie: quoteinvestigator.com