Kapturek dopochwowy
Kapturek dopochwowy nazywany bywa również błoną dopochwową lub diafragmą. Należy do najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych.
Kapturek dopochwowy – charakterystyka
Diafragma ma postać cienkiej membrany, zwykle wykonanej z silikonu. Posiada elastyczne krawędzie, które zapewniają jej stabilność oraz ułatwiają wprowadzanie do pochwy. Kapturek antykoncepcyjny wzbogacany jest również specjalnie wzmocnionym pierścieniem metalowym, wyjątkowo podatnym na wyginanie. Dzięki obecności odpowiedniego wgłębienia, problemów nie sprawia także usunięcie diafragmy. Kapturek dopochwowy jest niewyczuwalny podczas odbywania stosunku seksualnego.
Jak zakładać kapturek dopochwowy?
Opanowanie prawidłowego zakładania i usuwania diafragmy wymaga nieco czasu. Błonę z naniesionym środkiem plemnikobójczym umieścić należy głęboko w pochwie, starając się przykryć szyjkę macicy. Diafragma powinna być zakładana nie wcześniej, niż na 6 godzin przed planowanym stosunkiem seksualnym. Nie należy jej również wyjmować przynajmniej przez 6 godzin od momentu zakończenia współżycia – trzeba to jednak zrobić w ciągu doby od założenia. Jeżeli seks uprawiany jest wielokrotnie w krótszym odstępie czasu, kapturka antykoncepcyjnego nie trzeba wyjmować. Przed każdym zbliżeniem powinno się jednak pamiętać o nałożeniu dodatkowej porcji środka plemnikobójczego.
Diafragma a kapturek naszyjkowy
Kapturek dopochwowy uznawany jest za metodę antykoncepcji bardziej skuteczną, niż tzw. kapturek naszyjkowy. Wynika to przede wszystkim z możliwości równoczesnego zastosowania środka plemnikobójczego. Kapturek naszyjkowy podatny jest ponadto na zsuwanie z szyjki macicy, jeżeli nie zostanie prawidłowo założony. W skali Pearla (określającej efektywność środków antykoncepcyjnych) skuteczność diafragmy w zależności od poziomu doświadczenia w zakładaniu wynosi ok. 4-10, a w przypadku kapturka naszykowego – 4-20. Dodatkową zaletą jest fakt, że błona dopochwowa może być użytkowana nawet przez dwa lata.