Co zrobić żeby pozbyć się opuchlizny z oczu? 10 sposobów na opuchnięte powieki

Co zrobić żeby pozbyć się opuchlizny z oczu? 10 sposobów na opuchnięte powieki

Co możesz zrobić z podpuchniętymi oczami?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie obrzęku wokół oczu. Od bardzo prostych, jak picie większej ilości wody, aż po operacje plastyczne. Oto kilka wskazówek i sztuczek, które pomogą Ci pozbyć się podpuchniętych powiek.

1. Wysypiaj się

Regularny, dobry sen pomoże zniwelować opuchnięte oczy. Dorośli potrzebują około 7 do 9 godzin snu w nocy. Aby mieć pewność, że śpisz wystarczająco dużo, narzuć sobie rutynę przed snem i trzymaj się jej.

Należy pamiętać, że rutyna przed snem zaczyna się na długo przed położeniem się do snu. Dobrymi elementami rutyny przed snem mogą być:

 • Brak picia kofeiny co najmniej 6 godzin przed snem.
 • Brak picia alkoholu przed pójściem spać.
 • Ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed snem.
 • Wyłącz elektronikę (TV, laptop, telefon) na 1 do 2 godzin przed snem.

2. Podnieś się

Śpij z kilkoma poduszkami pod głową, aby uniknąć osadzania się płynu wokół oczu. Jeśli nie możesz spać pod kątem na klinowej poduszce lub stosie poduszek, spróbuj nieco unieść wezgłowie łóżka, aby uzyskać ten sam efekt.

Aby to zrobić szybko i „domowym sposobem”, umieść stos książek lub inny „klin” pod nogami łóżka po tej stronie, po której opierasz głowę.

3. Walcz ze swoją alergią

Alergie mogą powodować zaczerwienienie, obrzęk i obrzęk oczu. Może to skłonić cię do mocniejszego tarcia oczu, powodując dalsze obrzęki.

Twój lekarz może pomóc w stworzeniu planu leczenia, aby złagodzić objawy. Może to obejmować krople do oczu i leki dostępne bez recepty lub na receptę.

4. Pij dużo wody

Opuchlizna oczu może być wynikiem odwodnienia. Pamiętaj, aby codziennie pić dużo wody dla zachowania zdrowej skóry. Ogólną zasadą jest codzienne picie co najmniej 1,5 L wody.

Jeśli masz tendencję do zapominania, rozważ ustawienie przypomnienia w telefonie. Możesz także użyć butelki z wodą wielokrotnego napełniania, oznaczonej określonymi godzinami, aby pomóc Ci pić wystarczającą ilość wody w ciągu dnia.

5. Unikaj alkoholu

Staraj się ograniczać lub unikać alkoholu i innych napojów, które mogą powodować odwodnienie. Odwodnienie może spowodować podpuchnięte oczy, więc, zamiast tego najlepiej wypić szklankę wody.

Jeśli masz dość zwykłej wody, dodaj do niej świeżych owoców. To świetny sposób na nawodnienie i odświeżenie.

6. Pożegnaj sól

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować dodatkowe zatrzymywanie płynów w organizmie. Może również prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak większe ryzyko problemów z sercem i ciśnieniem krwi.
Obecnie przyjęta bezpieczna dawka soli to według naukowców 1500 – 2300 mg dziennie.

Nawet do 70 procent soli spożywanej każdego dnia, pochodzi z przetworzonej żywności. Aby zmniejszyć spożycie soli, unikaj przetworzonych produktów, szczególnie gotowych dań. Zamiast tego jedz więcej pełnowartościowych produktów, świeże warzywa i owoce.

Warto również wyrobić sobie nawyk czytania etykiet na opakowaniach podczas zakupów.

7. Jedz więcej potasu

Potas może pomóc zredukować nadmiar płynów w organizmie, więc warto zwiększyć jego spożycie. Możesz to zrobić, dodając do diety banany, fasolę, jogurt i liściaste warzywa.

8. Stosuj chłodne kompresy

Opuchliznę oczu można zmniejszyć, kładąc na powiekach chłodny kompres przez około 10 minut. Może to pomóc w odprowadzeniu nadmiaru płynu spod oczu.

Dobrym domowym sposobem na opuchnięte powieki jest okład z torebek zielonej lub czarnej herbaty. Herbata zawiera przeciwutleniacze i kofeinę, które mogą zmniejszyć stan zapalny i zwężać naczynia krwionośne.

9. Wypróbuj krem ​​pod oczy

Na rynku dostępnych jest wiele kremów pod oczy, które mogą złagodzić obrzęki. Składniki, których należy szukać w kremie pod oczy, to:

 • rumianek,
 • ogórek,
 • arnika.

Wszystkie mają właściwości, które mogą napinać skórę i zmniejszać stan zapalny. Pomóc mogą również kremy pod oczy i makijaż z kofeiną.

10. Porozmawiaj z lekarzem na temat zabiegu estetycznego

Jeśli opuchlizna oczu jest ciężka, a zmiana stylu życia lub inne środki zaradcze nie działają, możesz rozważyć zabieg plastyczny.

Jednym z rodzajów operacji jest blefaroplastyka, czyli operacja powiek. W poważnych przypadkach obrzęku oczu lekarz może również zalecić zabiegi laserowe, peelingi chemiczne lub leki na receptę.

Zobacz: Domowe sposoby na piękną cerę

Co powoduje opuchnięte oczy i powieki?

Jedną z głównych przyczyn opuchniętych oczu jest starzenie się. Skóra pod oczami jest bardzo cienka, co uwidacznia wszelkie zmiany, które mogą wystąpić w twoim ciele wraz z wiekiem.

Z czasem tkanka powiek może słabnąć. Może to spowodować opadnięcie tłuszczu z powieki górnej i zatrzymanie się w powiece dolnej.

Wraz z wiekiem ryzyko uwięzienia płynu w dolnej powiece może być również większe. Zatrzymanie płynów jest znane jako obrzęk. Cienka skóra wokół powieki może powodować nadmierne zatrzymywanie płynów, powodując opuchnięcie oczu.

Możesz zauważyć, że twoje oczy wydają się bardziej opuchnięte, gdy wstajesz rano. Gdy się obudzisz i zaczniesz mrugać, możesz zauważyć, że Twoje oczy zaczynają wyglądać na mniej opuchnięte.

Oprócz starzenia się istnieją inne powody, dla których możesz mieć podpuchnięte oczy, takie jak:

 • genetyka
 • zatrzymanie płynów
 • alergie
 • za dużo słońca
 • za mało snu
 • niezdrowa dieta
 • płacz
 • inne schorzenia

Opuchnięte oczy – kiedy iść do lekarza?

Opuchnięte oczy na ogół nie są oznaką poważnego stanu zdrowia. Należy jednak skontaktować się z lekarzem, jeśli widzisz u siebie:

 • długotrwałe opuchnięte oczy
 • ból, podrażnienie lub silny obrzęk w oku, lub wokół niego
 • opuchlizna w innych częściach ciała

Jeśli doświadczasz tych objawów, twoje opuchnięte oczy mogą być oznaką poważniejszego problemu ze zdrowiem, takiego jak:

 • zapalenie spojówek
 • zapalenie powiek
 • opadanie powiek
 • zapalenie tkanki łącznej