Jak mieć czyste i uporządkowane mieszkanie?

Jak mieć czyste i uporządkowane mieszkanie?

Nie masz wrażenia, że mimo regularnego sprzątania w mieszkaniu ono wciąż nie wygląda na czyste? Chcesz dowiedzieć się, jak utrzymać dom w czystości i porządku i co zrobić, aby zawsze wyglądał na czysty? Jeśli tak, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Utrzymanie czystości i porządku w domu to trudne zadanie, szczególnie jeśli nie mamy wyrobionych nawyków z czasów dzieciństwa. Istnieje garstka prostych sztuczek, których możesz użyć, aby utrzymać swój dom w czystości – wskazówek, które nie mają nic wspólnego z oklepaną listą obowiązków lub harmonogramem sprzątania.

Więc jak utrzymać porządek i czystość w domu?

Żyj zgodnie z zasadą dwóch minut

Na czym polega zasada dwóch minut? Jest prosta, lecz banalnie skuteczna, nie tylko podczas domowych obowiązków, a brzmi:

„Jeśli zajmie Ci to mniej niż dwie minuty, po prostu zrób to teraz.”

Parę okruszków lub ślad po mokrej szklance na blacie w kuchni? Po prostu to wytrzyj. Brudne ubrania z łóżka chcesz przełożyć na krzesło? (tak, wszyscy to robimy). Od razu wrzuć do kosza na bieliznę lub do pralki. Zrobiłaś kanapki? Włóż nóż do masła od razu do zmywarki. Te banalne małe kroczki na prawdę w skali całego dnia powodują, że dom jest czystszy, a gdy przyjdzie czas generalnego sprzątania, to będzie ono szybsze i łatwiejsze.

Zadbaj o odpowiednie narzędzia do sprzątania

Spraw, żeby sprzątanie było przyjemne, a nie męczące. Odpowiednie narzędzia mogą sprawić, że ciężka praca stanie się łatwa i nie będziesz marnować czasu i energii na żmudne prace, których nie lubi nikt z domowników.

Masz dreszcze na samą myśl o wyciągnięciu starego mopa, któremu wciąż odkręca się rączka? Albo do furii doprowadza się ciągle skręcająca się rura od odkurzacza i wypinający się przewód? Zainwestuj w nowe sprzęty, które sprawią, że sprzątanie stanie się przyjemne. Serio, widok idealnie czystego lustra i płytek po jednym pociągnięciu parowej szczotki jest przyjemnie satysfakcjonujący. Nie trzeba od razu decydować się na duże wydatki. Zastosowanie dużo lepszej chemii niż obecnie, które znacząco ułatwia i przyspiesza pracę, też spełni dobrze swoją rolę. Łącz też przyjemne z pożytecznym: podczas sprzątania odpal ulubioną muzykę i tańcz lub odpal audiobooka i ucz się języków.

Zautomatyzuj domowe porządki

Nareszcie jesteśmy w erze Jetsonów, w której roboty mogą sprzątać. Więc jeśli chcesz sprzątać tak mało, jak to tylko możliwe, warto zainwestować w sprzęty, które nam to ułatwią np. roboty odkurzające. Obecne wersje posiadają często także funkcje mopa. Rekomendowane modele robotów sprzątających, które mają dobre opinie to wydatek rzędu od około 1000 zł w górę. Zrób rozeznanie rynku i poczytaj lub pooglądaj recenzje, aby wybrać najlepszy dla Ciebie sprzęt. Pamiętaj, że to nie wydatek, lecz inwestycja w Twój czas. Mimo stosunkowo wysokiej ceny robotów sprzątających – warto je mieć.

Dużo częściej spotykana dziś w naszych domach jest zmywarka. Więc jeśli jeszcze jej nie masz – nie zwlekaj. Porozmawiaj z kimś, kto ją ma, a szybko dowiesz się, że nie wyobraża sobie dziś bez niej życia i nie wie jakim cudem radziła sobie bez niej wcześniej.

Kolejnym sprzętem wartym rozważenia jest oczyszczacz powietrza. Utrzymanie czystego powietrza oprócz oczywistej funkcji redukującej szkodliwe cząsteczki smogu pomoże też zapobiec gromadzeniu się kurzu i złagodzi alergie.

Sekret uporządkowanego wnętrza – koszyki i pudełka

Klucze na szafce przy drzwiach, obok długopisów i portfela oraz paragon ze stacji benzynowej? Brzmi znajomo? Lecz kiedy umieścisz to wszystko w uroczej dekoracyjnej misce lub pudełku, nagle przestanie to kłuć w oczy.

To samo z butami przy drzwiach. Jeśli nie równo poukładane tylko rozrzucone po podłodze, jest bałagan. Ale kiedy wrzucimy je do ładnego wiklinowego kosza, nagle mamy zorganizowaną przestrzeń.

Możesz skorzystać z tej sztuczki także w przypadku zabawek dla dzieci. Nawet jeśli bałagan w pojemniku jest nieestetyczny, łatwo go ukryć jakimś przykryciem.

Musi być praktycznie

Najczęściej powodem, dla którego organizacja ludzi rozpada się krótko po jej wdrożeniu, jest to, że stosowane zasady nie sprawdzają się w praktyce. Tak, wszystko w Twoim domu musi mieć swoje miejsce, ale to miejsce musi być praktyczne i łatwo dostępne.

Najczęściej zdarza się to w przypadku ciężkich naczyń kuchennych. Zawsze jest taka jedna szafka, w której mieszkają wszystkie Twoje różne dziwne patelnie i ich dziwne pokrywki. Wszystkie układasz schludnie, jedna w drugiej, a pokrywy ustawiasz w rzędzie. Problem w tym, że w tej szafce, na samym końcu masz też schowany garnek, którego właśnie pilnie potrzebujesz użyć. Pospiesznie więc wyciągasz wszystko z szafki, torując miejsce do wyjęcia go, a następnie szybko i byle jak wsadzasz wszystko z powrotem na miejsce w niezorganizowaną stertę, obiecując sobie, że potem to wszystko poprawisz, podświadomie wiedząc, że to nigdy się nie wydarzy.

Celem nie powinno być upychanie wszystkiego w wyznaczonych miejscach, tylko zapewnienie sobie łatwego dostępu do wszystkich rzeczy.

Zrozumienie, jak utrzymać porządek w domu, to połowa sukcesu. Drugą połową jest wprowadzenie tego w życie. Utrzymanie porządku w domu nie musi być tytanicznym wysiłkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom i odrobinie chęci, każdego dnia możesz wygrywać tę nierówną walkę z bałaganem.