Czym jest e recepta i jak ją otrzymać?

Czym jest e recepta i jak ją otrzymać?

Recepta online to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Czym jest recepta online, kto może ją wystawić oraz gdzie można ją zrealizować? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Recepta online – co to takiego?

E recepta online to nic innego jak recepta wystawiona w formie elektronicznej. Od stycznia 2020 roku recepta online zastąpiła tradycyjną receptę papierową. Jest to bardzo wygodna i bezpieczna forma wystawiania recept, ponieważ jest ona czytelna przez co na przykład farmaceuta nie musi domyślać się jaki lek został przepisany. Dodatkowo taka recepta się nie zgubi, gdyż automatycznie zapisuje się w systemie oraz na Internetowym Koncie Pacjenta. Tak więc do swoich recept online masz stały dostęp gdy zalogujesz się na Internetowe Konto Pacjenta. Ponad to receptę online można uzyskać bardzo szybko bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak można otrzymać receptę online?

Aby otrzymać e receptę na przyjmowane leki, tabletki antykoncepcyjne wystarczy, że umówisz się na konsultację lekarską online. Podczas konsultacji lekarskiej lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i to on zdecyduje o zasadności wystawienia recepty i zwolenienia. Aby wystawić receptę online lekarz będzie potrzebował historii leczenia, Twoich wyników badań , jeżeli takie posiadasz oraz Twoich danych osobowych i numeru Pesel. Konsultacja lekarska może odbyć się z każdego miejsca gdzie akurat przebywasz, dlatego jest to bardzo bezpieczna i wygodna forma na wystawianie recept na niezbędne i potrzebne leki. Ceny recept elektronicznych wahają się w granicach od trzydziestu pięciu złotych do siedemdziesięciu złotych w zależności od podmiotu wystawiającego receptę.

Czy recepty online można zrealizować w dowolnej aptece?

Elektroniczna recepta jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, gdyż nie ma szansy na zgubienie recepty lub wydanie złego leku ponieważ na przykład lekarz nieczytelnie ją wystawił. Jednak czy e receptę można zrealizować w każdej aptece? Zdecydowanie tak. Każdą receptę można zrealizować w każdej aptece na terenie całego kraju niezależnie od miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że wszystkie przepisane opakowania danego jednego leku można kupić tylko i wyłącznie w tej samej aptece, w której zostało kupione pierwsze opakowanie. Pozostałe pozycje można wykupić już w innej aptece. Pamiętaj też, że każda e recepta posiada czterocyfrowy kod, który należy mieć przy sobie udając się do apteki aby wykupić przepisane leki.

Materiał zewnętrzny