Co się dzieje z przesyłką w sortowni?

Co się dzieje z przesyłką w sortowni?

Jaką drogę musi pokonać paczka zanim trafi do odbiorcy? Co się dzieje z przesyłką w sortowni? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pracy kurierów oraz temu, jak działają wszystkie ogniwa w łańcuchu – od nadania do doręczenia. Podpowiadamy również, dlaczego ważne jest odpowiednie zapakowanie towaru i zaadresowanie przed nadaniem przesyłki.

Jaką drogę musi przebyć paczka, zanim trafi do odbiorcy?

Zastanawiasz się, co dokładnie dzieje się z paczką, zanim znajdzie się w Twoich rękach po złożeniu zamówienia w sklepie internetowym? A może chcesz wiedzieć, jaką trasę pokonuje przesyłka, którą Ty nadajesz? Postanowiliśmy nieco lepiej przyjrzeć się tej kwestii, ponieważ ma to duże znaczenie dla tego, jak należy pakować przesyłki czy wybierać usługi kurierskie.

Z pewnością nie zaskoczymy Cię, jeśli powiemy, że kurier, który odbiera Twoją przesyłkę nie odpowiada za jej doręczenie od odbiorcy. Jego obowiązki są ograniczone do określonych działań – zwykle jest to odbiór przesyłki od nadawcy lub z punktu nadań, sporządzenie dokumentów (w niektórych wariantach), rejestracja paczki w systemie, załadunek do furgonetki, przewóz do sortowni. I na tym najczęściej kończą się zadania kurierów, którzy odbierają paczki. Później rozpoczyna się kolejny etap – sortowanie przesyłek.

Co dzieje się z przesyłką w sortowni?

Kiedy przesyłka zostanie przyjęta w sortowni, specjalne sortery automatyczne lub pracownicy zajmują się jej procesowaniem. Zwykle dzieje się to w godzinach wieczorno-nocnych. Wszystkie przesyłki są rejestrowane i weryfikowane przez zaawansowany system lub też przez pracowników, by mogły zostać przyporządkowane do odpowiednich transportów. W ten sposób są przygotowywane do dalszej drogi. Do jakiej? Wszystko zależy od tego, jaki dystans i w jakim rejonie ma do pokonania dana paczka. Najczęściej trafiają do głównej sortowni, gdzie są procesowane i sortowane, a następnie przekazuje się je do furgonetek, zmierzających do poszczególnych oddziałów docelowych, by stamtąd mógł odebrać je właściwy, dla rejonu doręczenia, kurier. Następnie dostarczy on paczkę do odbiorcy, punktu lub paczkomatu.

Dlaczego sortownie paczek są ważne?

Wydaje Ci się, że im dana firma ma więcej sortowni, tym bardziej czasochłonny będzie proces dostawy przesyłki? Nic bardziej mylnego! Sortownie to tak naprawdę miejsca, które usprawniają doręczanie przesyłek i sprawiają, że przebiega to szybciej, ale i mniejsze jest ryzyko ewentualnych pomyłek. Sortownie są rozmieszczone strategicznie – zwykle firmy mają swoje punkty rozmieszczone w różnych województwach, by sprawnie przekazywać paczki do dalszej drogi. Każda przesyłka kurierska ma nadany indywidualny numer, który pozwala na weryfikację paczki, jej namierzenie, ale przede wszystkim skierowanie do transportów, jadących we właściwym kierunku. Po sortowaniu przesyłki są ładowane do samochodów, by mogły prędko dotrzeć do oddziału docelowego i do odbiorcy.

Dlaczego ważne jest odpowiednie pakowanie przesyłek?

Paczki w drodze od nadawcy do odbiorcy pokonują długą drogę. Noszone, układane, przekładane, sortowane – wciąż w ruchu i narażone na różne ryzyka. Od wstrząsów, przez wilgoć, wysokie i niskie temperatury, po upadki. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie towaru, które ograniczy ryzyko jego uszkodzenia. Zaleca się, by w paczkach umieszczać wypełnienia, które unieruchomią transportowane przesyłki, zadać o ochronę przed wilgocią (np. folia bąbelkowa, stretch), dobrze zakleić karton czy inne opakowanie. Następnie niesamowicie ważne jest właściwie zaadresowanie przesyłki – usprawnia proces sortowania i umożliwia prawidłowe doręczenie paczki.

 Decydując się na tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl, można liczyć na usprawnienie procedury nadawania, ale też na najlepsze ceny. Wystarczy uzupełnić informacje o paczce, by otrzymać listę najkorzystniejszych możliwości. Ile kosztują usługi u poszczególnych kurierów? Cennik możesz sprawdzić np. tutaj: https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/ekspres_24 – wybierz interesującego Cię przewoźnika i poznaj cenę.

Materiał Partnera