Czy kot może dostawać domowe jedzenie?

Czy kot może dostawać domowe jedzenie?

Podobno w jednej trzeciej polskich gospodarstw domowych mieszka kot. Wiele osób posiada nie jednego, ale nawet dwóch lub trzech takich pupili. Największym wyzwaniem w ich wychowaniu jest najczęściej odpowiednie dobranie diety. Czy kot może dostawać domowe jedzenie? A może dopuszczalna jest tylko specjalistyczna karma dla kota? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kot to bezwzględny mięsożerca

Kot jest bezwzględnym mięsożercą. Właśnie dlatego powinien spożywać wyłącznie pokarmy mięsne, a także ryby i podroby. Czasem w karmach można znaleźć niewielkie domieszki warzyw i ziół. Stanowią one jednak nie więcej, niż 0,1 procent całej karmy, a ich obecność ma poprawić perystaltykę jelit, trawienie oraz pozbycie się zalegającej w kocim żołądku sierści. Nie można zatem karmić kota resztkami domowego jedzenia. Nie tylko będzie ono zawierało określoną dawkę warzyw, owoców, zbóż oraz ziół. Dodatkowo będzie przyprawione, co może niestety zaszkodzić kotu. Możemy w ten sposób narazić naszego pupila na wiele groźnych chorób, w tym różnorodne schorzenia układu pokarmowego. Domowe jedzenie w takiej postaci jest zatem absolutnie zabronione.

Puszka czy samodzielnie wykonana mieszanka mięs?

Drugim dylematem właścicieli czworonogów jest to, czy przygotować kotu posiłek samodzielnie, czy też postawić na gotowe puszki z mokrą karmą. Oczywiście jesteśmy w stanie skonstruować kocie danie, zawierające wszelkie, potrzebne mu do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. To zadanie jest jednak bardzo trudne i wymaga znajomości właściwych proporcji, a także składu używanych produktów. Poza tym kot potrzebuje nie tylko czystego mięsa, które sami kupujemy sobie na obiad. Koty żyjące na wolności jedzą przecież myszy i inne gryzonie. Nie wydzielają z nich najlepszych kąsków mięsa, ale jedzą te zwierzątka w całości. Oznacza to, że pochłaniają także skórę, ogon, chrząstki oraz wnętrzności. Tak samo powinna więc zostać skomponowana karma dla kota.

Jaki skład powinna mieć karma dla kota?

Najłatwiej zatem postawić na gotową karmę dla kota. Oczywiście należy wybierać produkty wysokiej jakości. Najlepiej sięgnąć po te, produkowane przez znanych i cenionych na rynku producentów. Można je kupić bezpośrednio u nich, a także w specjalistycznych sklepach zoologicznych. Karma dla kota powinna posiadać co najmniej 60 procent mięsa. Dobrze, jeżeli producent oznacza nie tylko rodzaj mięsa, czyli na przykład „mięso z kurczaka”, ale również wykorzystane do stworzenia karmy części, czyli chociażby filet, wątroba itd. Warto też wybierać karmy, które posiadają dużą dawkę tauryny, dbającej o odpowiednie nawodnienie organizmu i regulowanie gospodarki minerałami, a także nie mają w swoim składzie żadnych syntetycznych aromatów, wzmacniaczy smaku i barwników.

Materiał partnera