PancakeSwap w największej sieci DeFi – Binance Smart Chain (BSC)

PancakeSwap w największej sieci DeFi – Binance Smart Chain (BSC)

Nie każdy wie, że giełdy zdecentralizowane (znane jako DEX, albo DeFi exchanges) istnieją już od 2017 roku, bo dopiero z nadejściem pandemii koronawirusa zyskały istotną uwagę. Jeśli zatem lubisz naleśniki i kryptowaluty, czytaj dalej. Dowiesz się czym jest osławiony Swap oraz co wspólnego z DeFi mają dApps oraz smart contracts.  

Protokół BEP-20 i PancakeSwap

Powstanie Binance Smart Chain (BSC) jest wynikiem wysokich opłat za gaz (czyli opłaty za przesyłanie tokenów) w zdecentralizowanej platformie UniSwap, która oparta jest na łańcuchu Ethereum. Protokół BSC, jako tańsza alternatywa, umożliwia traderom wykonywanie tańszych transakcji, a to przekłada się na większe możliwości w zakresie swapowania – częstsze i szybsze wymiany. Przykładem jednej z bardziej znanych platform służących do wymiany tokenów na łańcuchu BSC jest smacznie brzmiący – PancakeSwap.

SWAP czyli handel tokenami

Swap to termin używany do opisania transakcji na DEX w celu odróżnienia od terminologii handlu na typowych giełdach scentralizowanych (CEX). Koncepcja jest taka sama. Swapy służą do wymiany jednego tokena (przypadku PancakeSwap opartego na BSC na inny. Prostym przykładem może być wymiana BNB (Binance coin) na CAKE (Pancake coin). Różnice? W przeciwieństwie do CEX, w BSC zawsze pobierana jest minimalna opłata transakcyjna zamiast opłat transakcyjnych, zawsze w wartości rodzimego tokena BSC – Binance Coin (BNB).

Możliwości DeFi i BSC – Smart Contracts

Warto wspomnieć, że Binance Smart Chain obsługuje standard tokenów BEP-20. Podobnie jak w przypadku standardu tokenów ERC-20 na sieci Ethereum, BEP-20 koncentruje się na łatwym wdrażaniu tokenów w różnych protokołach DeFi. Obsługuje obecnie 8 portfeli i jest kompatybilny jest 34 popularnym coinami. Pamiętajmy, że istnieje też drugi protokół stworzony przez platformę Binance (BNB) – BEP2. 

W przeciwieństwie do Binance Chain (BC), BSC oferuje funkcjonalność smart kontraktów. A to właśnie na smart kontraktach opiera się funkcjonalność wielu DAppów (czyli zdecentralizowanych aplikacji). Bnance Smart Chain jest również kompatybilny z Ethereum Virtual Machine (EVM), co ułatwia programistom przenoszenie ich projektów z Ethereum. Najbardziej znaną dApp jest aplikacja Binance.

Szukasz fachowej porady dotyczącej wdrożenia blockchain w Twojej firmie? Skontaktuj się ze mną, aby uzyskać bezpłatną konsultację dotyczącą łańcucha bloków: dennis.vandervecht@10clouds.com lub zadzwonić pod numer +48 793 200 141.

Materiał Partnera