Miłość na odległość – czy taki związek ma szanse przetrwać?
Dziś żyjemy w czasach, gdy miłość na odległość może przydarzyć się każdemu. Ludzie są bardziej mobilni, wyjeżdżają na studia, zmieniają pracę, często również zagranicę. Nadal jednak tworzą związki, czasem oddaleni od siebie o tysiące kilometrów.
Szczęśliwy i udany związek na odległość? To możliwe, choć bywa bardzo trudne. Niektóre pary już w ten sposób zaczynają, dla innych etap rozłąki jest czymś nowym, wytrąceniem z długoletniej rutyny. Jeden i drugi przypadek może mieć pozytywny finał w postaci umocnienia się relacji. Co więcej, odległość może być tym, co trzyma związek w ryzach.
Dobre strony związku na odległość
Miłość na odległość to nie tylko tęsknota i samotne wieczory. Ku zaskoczeniu wielu z nas, są takie pary (często małżeństwa z wieloletnim stażem), które w rozłące funkcjonują znacznie lepiej, niż w typowym związku stacjonarnym. Czas spędzany z dala od partnera jest u osób z takich związków czasem realizacji własnych potrzeb i robienia kariery bez wyrzutów sumienia. To nierzadko kompromis pomiędzy niechęcią do życia w pojedynkę a mocno wyemancypowanym Ja. Aby taki związek działał, muszą spotkać się dwie osoby o takich samych potrzebach, ufające sobie i rozumiejące wzajemnie swoje wybory.
Rozłąka jak afrodyzjak
Tymczasowe rozstania mogą działać na związek dopingująco. Wyzwalają tęsknotę, a jednocześnie ekscytację wynikającą z oczekiwania na ponowne spotkanie. Czas spędzony z ukochaną osobą staje się bardziej cenny, dlatego też parze zależy na tym, aby spędzić go jak najlepiej. Jest więc etap planowania, a potem przygotowywania się do spotkania, często poprzedzony odliczaniem dni. W ten sposób nawet długoletnie związki mogą na nowo cieszyć się klimatem pierwszych randek.
Próba czasu i przestrzeni
O tym, czy miłość na odległość przetrwa, wbrew pozorom decyduje nie tylko dzieląca partnerów przestrzeń. Istotną rolę odgrywa również czas. Innymi słowy, kluczowym jest, jak długo ma trwać rozłąka. Świadomość, że pewnego dnia wszystko wróci do normy, pomaga wytrwać. Ale nawet, jeśli nie wiemy, kiedy to się stanie, warto zawalczyć o naszą relację. Wiele jest sposobów na podtrzymanie i umocnienie więzi na odległość. Podstawą jest regularny i częsty kontakt, np. poprzez codzienne videorozmowy, smsy, „wspólne zajęcia”. Partnerzy mogą umawiać się, że będą robili dokładnie to samo, w tym samym czasie, by potem móc o tym porozmawiać. Świetnie sprawdza się tu, chociażby czytanie tej samej książki czy oglądanie filmu. W sytuacji permanentnej rozłąki warto też zatroszczyć się o wspólne wakacje i weekendowe wypady.
Kilometry zaufania
Kiedy jesteśmy z dala od siebie, niemal ciągle nurtuje nas, co właściwie i z kim robi w danej chwili nasza druga połowa. Codzienny kontakt i opowiadanie o minionym dniu oraz planach na kolejny, pomaga utemperować nieco wyobraźnię każdej ze stron. W ten sposób wzmacniamy również wzajemne zaufanie, a to przecież fundament każdego związku. W relacji na odległość jest szczególnie ważne, bo niemal codziennie poddajemy je próbie.