Co robić aby mieć smukłe uda?
Nie ma się co oszukiwać, każda z nas chce mieć smukłe uda, lecz wiele z nas ma problem z nadmiernym tłuszczykiem w ich okolicy, dlaczego akurat tam? Wynika to z budowy kobiecego ciała i jego predyspozycji do magazynowania tkanki tłuszczowej akurat w okolicach bioder i ud (u panów takim miejscem jest na przykład brzuch). Przyczyny masywnych ud są różne: genetyka, brak ruchu, zła dieta itp. Jak więc schudnąć w udach? Rozbijmy ten proces na czynniki.
Jakie są przyczyny dużych ud?
- Uwarunkowania genetyczne
Bardzo często zdarza się, że sylwetkę dziedziczymy po przodkach. Więc jeśli mama lub nawet babcia mają szerokie biodra i masywne uda, to niestety jest duże prawdopodobieństwo, że tak samo będzie u nas i nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić – tak jest i już. Kiedy dołożymy do tego figurę typu gruszki lub jabłka, nasze nogi mogą być masywniejsze w stosunku do reszty ciała.
- Nadwaga
Jednak najczęstszą przyczyną grubych ud są nadmiarowe kilogramy w naszym ciele, a przez to zwiększony udział tkanki tłuszczowej w naszym ciele. U kobiet tłuszcz najczęściej odkłada się właśnie w okolicach ud oraz bioder. W tej sytuacji jednak możemy wpłynąć na wygląd naszych nóg. Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna pozwolą na wysmuklenie ud.
Jak wysmuklić i ujędrnić uda?
Cuda nie istnieją, nie ma fizycznej możliwości, aby zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej punktowo, np. tylko na udach. Zasady są takie same dla całego ciała – w bardzo dużym uproszczeniu, żeby schudnąć należy spożywać mniej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm, wówczas zaczyna on pobierać energię z „zapasów” zgromadzonych w ciele, czyli z tkanki tłuszczowej. Trzeba tutaj dodać, że robione jest to zasadniczo równomiernie dla całego ciała, więc jeśli zaczynamy gubić kilogramy, to zmniejszają nam się wszystkie partie ciała (nie poruszamy tu tematu ćwiczeń i przyrostu masy mięśniowej).
Dlatego droga do wysmuklenia ud prowadzi przez dwa elementy:
- Dietę
- Ćwiczenia
Jak wyszczuplić uda bez ćwiczeń?
Najlepiej zacząć od podstaw – po prostu zapewnić sobie więcej aktywności fizycznych. Częstą wymówką jest brak czasu, ale jeśli na czymś nam mocno zależy, to zawsze znajdziemy sposób. Zamień windę na spacer po schodach, a podjechanie gdzieś samochodem czy komunikacją miejską zamień na rower lub spacer. Zmora dzisiejszych czasów, czyli siedzący tryb życia nie działa korzystnie na nasze nogi, dlatego dbajmy o nie podczas codziennych zajęć, a połączymy przyjemne z pożytecznym. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpi nam to w pełni porządnego treningu i efekty nie będą tak spektakularne, jak przy regularnych ćwiczeniach.
Jakie ćwiczenia na uda?
Powodem grubych ud jest nadmiar tkanki tłuszczowej, dlatego powinniśmy wykonywać typowe treningi spalające tłuszcz i podbijające tempo przemiany materii – treningi aerobowe i wydolnościowe. Powszechnie za ćwiczenia najlepiej spalające tłuszcz uważa się tzw. interwały, czyli ćwiczenie ze zmienną intensywnością – np. marsz na przemian z biegiem, wchodzenie, a potem schodzenie ze schodów czy górki itp.
Do takiego treningu należy dołożyć również ćwiczenia mięśni nóg.
Przykładowe ćwiczenia na szczupłe uda:
- Półprzysiad (znany też jako squat) – 3 serie po 12 powtórzeń
- Przysiad z wykopem – 3 serie po 12 powtórzeń
- Wykroki w przód – 3 serie po 12 powtórzeń
- Wznoszenie nóg – 3 serie po 12 powtórzeń
- Wyrzuty nóg do tyłu – 3 serie po 12 powtórzeń
Jak wyszczuplić uda bez rozrostu mięśni?
Spokojnie, dopóki nie ćwiczysz z bardzo dużymi ciężarami, nie biegasz kilka razy dziennie na 20 piętro i nie pokonujesz codziennie 100 km na rowerze, twoje uda nie będą zbyt umięśnione – Zapamiętaj, ćwiczeniami wymienionymi powyżej prędzej dorobisz się przerwy między udami niż nóg sztangistki.
Jak optycznie wyszczuplić nogi?
Zaspałaś i potrzebujesz schudnąć z ud lub z łydek w miesiąc lub – co gorsza – w tydzień? Niestety – nie da się, ale to, co możesz zrobić to popracować nad garderobą i kilkoma trikami wpłynąć na to, jak Twoja sylwetka będzie odebrana przez innych.
W optycznym wysmukleniu nóg pomagają m.in.:
- Ubrania sięgającą tuż nad kolano
- Spódnice z wysokim stanem (plisowane i np. w pionowe paski)
- Spódnica w kształcie litery A (zakrywa masywne uda, a kostki i łydki wydają się szczuplejsze)
- Prosta długa spódnica i buty na wysokim obcasie
- Spódnica do połowy łydki i buty na obcasie
- Ciemne długie spodnie z wysokim stanem
Pamiętaj również o odpowiednim doborze butów – jeśli masz grubsze łydki i szerokie kostki wybierz czółenka na słupku zamiast szpilek. Jeśli masz krótkie nogi, nie zakładaj butów zapinanych przy kostce (optycznie skracają nogi).
Zobacz też: Jak dobierać dodatki do kształtu twarzy
Nadchodzi lato, a wraz z nim sezon na pokazywanie nóg. Jak widzisz, niezależnie od sytuacji zawsze znajdziemy sposób, aby poprawić ich wygląd i prezentować się pięknie – do dzieła!