Nieznane właściwości aloseu

Nieznane właściwości aloseu

Żel Aloe Vera jest powszechnie znany z łagodzenia oparzeń słonecznych i wspomagania gojenia ran. Ale czy wiesz, że aloes to nie tylko roślina doniczkowa, która przy okazji może być używana do łagodzenia oparzeń słonecznych i dekorowania domu?

Sukulent ma długą historię stosowania do celów leczniczych, sięgającą starożytnego Egiptu. Roślina naturalnie występuje w Afryce Północnej, Południowej Europie i na Wyspach Kanaryjskich. Dziś aloes jest uprawiany w klimacie tropikalnym na całym świecie. Naukowcy dopiero zaczynają odkrywać zalety tej uniwersalnej rośliny. Jest używana w bardzo szerokim zakresie, od łagodzenia zgagi po potencjalne spowolnienie rozprzestrzeniania się raka piersi.

Pomaga zwalczyć zgagę

Choroba refluksowa przełyku to zaburzenie trawienne, które często powoduje zgagę. Obecnie uważa się, że spożywanie żelu aloesowego w porze posiłku może zniwelować refluks i dolegliwości pieczenia w przełyku. Aloes może również złagodzić inne problemy związane z trawieniem. Niska toksyczność rośliny sprawia, że jest ona bezpiecznym i delikatnym naturalnym lekarstwem.

Utrzymuje świeżość produktów

Badanie z 2014 roku opublikowane przez Cambridge University Press dotyczyło pomidorów pokrytych żelem aloesowym. Raport wykazał dowody na to, że żelowa powłoka skutecznie blokowała rozwój wielu szkodliwych bakterii. Podobne wyniki uzyskano w innym badaniu dotyczącym jabłek. Oznacza to, że żel z aloesu może pomóc zachować świeżość owoców i warzyw oraz wyeliminować potrzebę stosowania innych środków chemicznych, które wydłużają okres przydatności produktów do spożycia.

Może być alternatywą dla płynu do płukania ust

W badaniu z 2014 roku opublikowanym w Ethiopian Journal of Health Sciences, naukowcy odkryli, że ekstrakt z aloesu jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla chemicznych płynów do płukania ust. Naturalne składniki rośliny, w tym rekomendowana dawka witaminy C, mogą eliminować płytkę nazębną. Aloes może również przynieść ulgę przy krwawieniu lub obrzęku dziąseł.

Obniża poziom cukru we krwi

Spożywanie dwóch łyżek stołowych soku z aloesu dziennie może spowodować spadek poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 – wynika z badania International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacy. Może to oznaczać, że aloes może mieć w przyszłości udział w leczeniu cukrzycy. Wyniki te zostały potwierdzone też w innym badaniu opublikowanym w Phytotherapy Research, w którym zastosowano z kolei ekstrakt z miąższu aloesowego.

Jednak osoby z cukrzycą, które przyjmują leki obniżające poziom glukozy, powinny zachować ostrożność podczas spożywania aloesu. Sok wraz z lekami przeciwcukrzycowymi może obniżyć poziom glukozy do niebezpiecznego poziomu.

Chroni skórę

Możesz używać aloesu, aby Twoja skóra wyglądała na zdrową i nawilżoną. Może to być spowodowane tym, że ta roślina rozwija się w suchym, niestabilnym klimacie. Aby przetrwać w trudnych warunkach, liście rośliny gromadzą duże ilości wody. Te bogate w substancje odżywcze liście w połączeniu ze specjalnymi węglowodanami złożonymi wytwarzanymi przez roślinę sprawiają, że jest ona skutecznym środkiem nawilżającym i przeciwbólowym do twarzy.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania aloesu oraz wiele różnych żeli i ekstraktów, które można z niego zrobić. Naukowcy wciąż odkrywają nowe metody wykorzystania tego soczystego sukulentu.

Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli planujesz używać aloesu w celach leczniczych, zwłaszcza jeśli zażywasz leki.