Po co szczotkować język podczas mycia zębów?

Po co szczotkować język podczas mycia zębów?

Podczas mycia zębów mało kto pamięta o tym, by oczyścić również język. A to właśnie na nim zbiera się wiele drobnoustrojów przyczyniających się do powstawania brzydkiego zapachu z ust. Szczotkowanie języka pomaga w dużym stopniu zahamować rozwój bakterii gnieżdżących się w jamie ustnej. Jak zatem czyścić język, by go nie podrażnić, a efekty były odczuwalne przez dłuższy czas?

Właściwa pielęgnacja

W czyszczeniu języka obowiązują te same zasady, co przy szczotkowaniu zębów. Należy go więc myć przy każdym myciu zębów, czyli przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli ktoś chce dodatkowo zapewnić sobie świeży oddech, powinien taki zabieg powtarzać po każdym posiłku, czyli od trzech do pięciu razy w ciągu dnia. Do mycia wystarczy zwykła szczoteczka manualna.

Na zdrowie i stan języka ma też ogromny wpływ dieta. Nie od dziś wiemy, że wpływa ona dosłownie na wszystko to, co wiąże się z ludzkim organizmem. Musi ona dostarczać optymalną dla organizmu ilość wody. W ten sposób ustrzeżemy się przed odwodnieniem, które jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.

Język lubi także płukanki, ponieważ płucząc usta miętowymi lub alkoholowymi preparatami, możemy złagodzić podrażnienia i łatwo pozbyć się bakterii.

Jaka szczoteczka do języka?

Szczotkowania języka nie wolno pomijać, choć niestety wiele osób tego nie robi. Ludziom wydaje się, że pielęgnacja jamy ustnej powinna polegać wyłącznie na myciu samych zębów. Szczotkując jednak dodatkowo i język, zyskuje się świeży oddech, usuwa się większość bakterii i zapobiega się bardzo wielu chorobom, także i tym poważnym. Myć język można tuż po umyciu zębów – najzwyklejszą szczoteczką nasączoną wodą i pokrytą właściwą pastą. Do czyszczenia języka wskazane jest stosowanie szczoteczek z miękkim włosiem, co zapobiega podrażnieniom. Użytkownikom szczoteczek elektrycznych potrzebna będzie natomiast dodatkowa, specjalna nakładka do pielęgnacji języka.