Oznaki tego, że umawiasz się z narcyzem

Oznaki tego, że umawiasz się  z narcyzem

Narcystyczne zaburzenie osobowości to nie to samo, co nadmierna wiara w siebie lub zbytnie zainteresowanie samym sobą.

Sam fakt, że ktoś nałogowo umieszcza w swoich social mediach fotografie samego siebie lub ciągle mówi o sobie podczas pierwszej randki, nie powoduje, że możemy nazywać go narcyzem, chociaż potocznie tak się przyjęło.

Prawdziwym narcyzem jest natomiast osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości (NPD).

Jest to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się:

  • wyolbrzymionym poczuciem własnej ważności
  • głęboką potrzeba nadmiernej uwagi i podziwu
  • brakiem empatii dla innych
  • posiadaniem niespokojnych relacji międzyludzkich

Narcyzm sprowadza się to do egoizmu kosztem innych, a także nieuwzględnienia w ogóle uczuć innych przy codziennych działaniach.

Obecnie w medycynie wyróżnia się dziewięć kryteriów NPD, przy czym wystarczy, że ktoś spełni tylko pięć z nich, aby klinicznie kwalifikować się jako narcyz.

9 oficjalnych kryteriów bycia narcyzem

  1. Wybujałe poczucie własnej wartości
  2. Nadmierne fantazjowanie o nieograniczonym sukcesie, sile, blasku, pięknie lub idealnej miłości
  3. Przekonanie o swojej wyjątkowości i niepowtarzalności. Przeczucie, że można być zrozumianym tylko przez inne wyjątkowe lub wysoko sytuowane osoby.
  4. Potrzeba nadmiernego podziwu
  5. Poczucie uprzywilejowania
  6. Zachowania interpersonalne oparte na wyzysku
  7. Brak empatii
  8. Zazdrość lub przekonanie, że inni im zazdroszczą
  9. Demonstracja aroganckich i wyniosłych zachowań lub postaw

Sama znajomość „oficjalnych” kryteriów diagnostycznych zwykle nie ułatwia wykrycia narcyza, zwłaszcza gdy jesteśmy z nim w związku.

Poza tym, gdy ktoś podejrzewa, że spotyka się z narcyzem, na ogół nie myśli o tym w kryteriach medycznych. Unikaj diagnozowania swojego partnera w rozmowie. Lecz zapoznaj się z poniższymi akapitami i ewentualnie podejmij działania.

Przeczytaj również: Jaka jest różnica między narcyzem a socjopatą?

1. Był wyjątkowo czarujący… na początku

Zaczęło się jak w bajce. Może ciągle wysyłał Ci SMS-y lub powiedział, że Cię kocha już po miesiącu. Podkreślał Twoją inteligencję i mówił, jak to świetnie jesteście dobrani – eksperci określają to jako „bombardowanie miłością”.

Narcyzi uważają, że zasługują na przebywanie z innymi osobami, które są wyjątkowe, i że jedynymi, którzy mogą je w pełni docenić, są ludzie wyjątkowi.

Lecz gdy tylko zrobisz coś, co ich rozczaruje, mogą się natychmiast zwrócić przeciwko tobie. Zwykle nawet nie masz pojęcia, co dokładnie zrobiłaś nie tak. Sposób, w jaki narcyzi cię traktują lub kiedy zwracają się przeciwko tobie, tak naprawdę nie ma nic wspólnego z tobą, a wszystko, co ma związek z ich własnymi przekonaniami.

2. Prowadzi rozmowę, mówiąc o tym, jaki jest wspaniały

Narcyzi uwielbiają bezustannie rozmawiać o swoich osiągnięciach. Robią to, ponieważ czują się lepsi i mądrzejsi niż wszyscy inni, a także dlatego, że pomaga im to zbudować pewność siebie.

Narcyzi często wyolbrzymiają swoje osiągnięcia i upiększają swoje talenty w swoich historiach, tylko po to, aby zdobyć uwielbienie innych.

Są też zbyt zajęci mówieniem o sobie, aby cię słuchać. Zadaj sobie pytanie: co się dzieje, kiedy mówisz o sobie? Czy zadaje dodatkowe pytania i wyraża zainteresowanie, aby dowiedzieć się więcej o Tobie?

3. Żywi się twoimi komplementami

Narcystyczne osoby mogą wydawać się wyjątkowo pewne siebie. Ale w rzeczywistości brakuje im poczucia własnej wartości. Potrzebują wielu pochwał, a jeśli im tego nie dajesz, będą je z Ciebie wyciągać, prowokować rozmową i zachowaniem.

Narcyzi używają innych ludzi, zazwyczaj tych wysoce empatycznych – aby wzmocnić poczucie własnej wartości i sprawić, że poczują się wyjątkowi. Jednak ze względu na niską samoocenę ich ego można bardzo łatwo podważyć, co tylko zwiększa ich potrzebę otrzymywania komplementów.

Osoby, które są naprawdę pewne siebie, nie muszą polegać wyłącznie na opinii innych ludzi, aby czuć się dobrze. Narcyzi karzą wszystkich wokół za brak pewności siebie.

Przeczytaj również: Czym jest Poliamoria?

4. Brakuje mu empatii

Brak empatii lub zdolności odczuwania tego, jak czuje inna osoba, jest jedną z charakterystycznych cech narcyza. Narcyzom brakuje umiejętności sprawiania, że ​​czujesz się widziany, zrozumiany lub akceptowany, ponieważ nie rozumieją pojęcia tych uczuć.

Czy Twojego partnera obchodzi, kiedy miałaś zły dzień w pracy, pokłóciłaś się z przyjaciółką lub z rodzicami? A może nudzi się, lub zmienia temat na samego siebie kiedy mówisz o swoich uczuciach?

Niezdolność do empatii i współczucia, jest często powodem, przez który związki narcyzów ostatecznie się rozpadają, niezależnie od tego, czy są romantyczne, czy nie.

5. Nie ma żadnych długoletnich przyjaciół

Większość narcyzów nie będzie miała żadnych długoterminowych, prawdziwych przyjaciół. Możesz zauważyć, że mają tylko przypadkowych znajomych i kumpli.

W rezultacie będą robić problemy, gdy zechcesz spędzić czas ze swoimi przyjaciółmi. Mogą twierdzić, że nie spędzasz z nimi wystarczająco dużo czasu, wywołując w Tobie poczucie winy, że spędzasz za dużo czasu z przyjaciółmi, jednocześnie krytykując Twoich przyjaciół.

Pytania, które należy sobie zadać:

  • Jak twój partner traktuje kogoś, od kogo niczego nie chce?
  • Czy Twój partner ma długoterminowych przyjaciół?

6. Ciągle Cię zaczepia

Może na początku było to jak miłe, ale potem stało się nieznośne.

Nagle wszystko, co robisz, co nosisz i jesz, to z kim spędzasz czas i co oglądasz, jest dla niego problemem.

Bombarduje Cię bolesnymi jednostronnymi dowcipami? Celem jest obniżenie Twojego poczucia własnej wartości, aby mógł podnieść swoje i poczuć się lepiej.

Co gorsza, reagowanie na to, co mówi, tylko wzmacnia to zachowanie. Narcyz uwielbia reakcję. To dlatego, że pokazuje mu ona, że ma moc wpływania na stan emocjonalny innej osoby. Chce, żebyś wiedziała, że nie jesteś lepsza od niego. Ponieważ dla niego, nikt taki nie jest.

7. Unika zdefiniowania relacji

Niektórzy narcyzi oczekują, że będziesz traktować ich jak partnera, aby mogli czerpać korzyści intymne, emocjonalne i seksualne, jednocześnie zostawiając sobie drogę ucieczki do kogoś innego, kogo uzna za jeszcze lepszego.

W rzeczywistości możesz zauważyć, że twój partner flirtuje z innymi lub patrzy na inne przy Tobie.
Jeśli zaczniesz o tym mówić, będzie Cię winić i wykorzysta to jako kolejny powód, aby nie angażować się w pełni wobec ciebie.

Jeśli nie powiesz ani słowa, to również będzie źle, gdyż będzie to oznaczać podświadomą wiadomość, że nie zasługujesz na jego szacunek.

8. Myśli, że ma zawsze rację i nigdy nie przeprasza

Walka z narcyzem wydaje się niemożliwa.

Z narcyzem nie ma debatowania ani kompromisów, ponieważ oni zawsze mają rację .

Jeśli Twój partner:

  • nie słucha cię
  • nie rozumie cię
  • nie bierze odpowiedzialności za swój udział w konflikcie
  • nigdy nie próbuje iść na kompromis

To duża szansa, że jest medycznym przypadkiem narcyza.

To, co doprowadza narcyza do szaleństwa, to brak kontroli i brak walki. Im mniej będziesz walczyć, im mniej swojej energii mu dasz, tym lepiej dla Ciebie.

9. Wpada w panikę, kiedy próbujesz z nim zerwać

Gdy tylko się wycofasz, narcyz będzie o wiele bardziej starał się utrzymać cię w swoim życiu. Znów będzie cię bombardował. Powie wszystko, co chcesz usłyszeć tylko po to, abyś pomyślała, że się zmienił.

Ale szybko się okaże, że nie zmieni się nic. Z tego powodu wielu narcyzów trwa się w związkach z przerwami, dopóki nie znajdą sobie kogoś innego.

10. Nie umie się rozstawać

Jeśli będziesz nalegać, że skończyłaś ze związkiem, Narcyz postawi sobie za cel zranienie Cię, za to, że go uraziłaś.

Ego narcyza przy rozstaniu zostaje tak zranione, że wywołuje w nim wściekłość i nienawiść do „krzywdzącego”. To dlatego, że wszystko jest zawsze winą wszystkich innych, nigdy jego samego.

Narcyz może próbować cię oszukać, żeby zachować twarz. Lub natychmiast zacząć spotykać się z kimś innym, aby wzbudzić zazdrość i pomóc wyleczyć i znów podbudować ego. Czasem próbuje też ukraść twoich przyjaciół.