Rodzaje płaszczy męskich – jaki fason jest modny w tym sezonie?

Rodzaje płaszczy męskich – jaki fason jest modny w tym sezonie?

Płaszcze są odzieniem wierzchnim, po które niezmiennie sięgamy od lat. Czy jednak wszystkie fasony są równie modne i ponadczasowe? Na jaki płaszcz powinniśmy postawić?

Decydując się na zakup płaszcza, najczęściej nastawiamy się na to, że będziemy chodzić w nim co najmniej kilka sezonów. Jednocześnie chcemy zaopatrzyć się w coś, co jest w zgodzie z najnowszymi trendami. Czy da się to połączyć? Okazuje się, że tak i wcale nie będzie to takie trudne. Wystarczy, że poznamy kroje, jakie nie wychodzą z mody i dobierzemy taki, który będzie odpowiadać naszemu stylowi ubierania.

Modne kroje płaszczy

Jeśli często chodzimy w garniturze, to powinna zainteresować nas dyplomatka. To bardzo elegancki płaszcz męski sięgający najczęściej do połowy uda lub kolan. Model ten jest taliowany i dopasowany do ciała. Ma cięte kieszenie z patkami, brustaszę i guziki przy rękawach.

Drugim popularnym płaszczem jest bosmanka, której nazwa słusznie nawiązuje do marynarzy, bo to waśnie dla nich ją zaprojektowano. Jest płaszczem dwurzędowym ze skośnymi albo pionowymi kieszeniami, guzikami na rękawach i kołnierzem sztormowym.

Powszechnie spotykanym modelem jest płaszcz typu ulster. Cechuje go sztormowy kołnierz z głębokim szlicem zapinanym na guziki. Oprócz tego ma pasek ściągany z tyłu i wywijane mankiety.

Możemy też spotkać trencze z szerokim kołnierzem, zapinaniem na guziki i z paskiem. Dobry trencz jest z wodoodpornej tkaniny. Ciekawą propozycją jest również budrysówka. To kończący się przed kolanem płaszcz męski z kapturem i zapięciem na drewniane lub plastikowe guziki.

Płaszcz męski a charakter wyjścia

Jak widać, propozycji płaszczy jest sporo, jak wybrać ten idealny? Zwracamy uwagę na naszą sylwetkę i przeznaczenie płaszcza. Jeżeli szukamy czegoś na co dzień do stylizacji casualowych i smart casualowych, to dobrą propozycją będzie trencz, budrysówka i bosmanka. Najelegantszym wariantem spośród wymienionych jest bosmanka, która nada szykowności naszym zestawieniom. Natomiast najbardziej swobodny charakter ma budrysówka.

Kiedy natomiast zamierzamy zaopatrzyć się w model na oficjalne wyjścia, to dobrą opcją będzie dyplomatka. Można ją nosić nie tylko do garnituru, ale również smokingu i fraka. Nie znaczy to jednak, że w jej stylizowaniu musimy się ograniczać do zestawień formalnych. Dobrze będzie wyglądać także w połączeniu z chinosami i jeansami, przez co pozwoli stworzyć stylizację smart casualową.

O czym jeszcze pamiętać?

Płaszcz jest odzieniem wierzchnim, jakie ma zapewnić komfort cieplny, trwałość i dobrze się prezentować. Oznacza to, że musi być z wysokiej jakości materiałów. Najlepiej niech będzie to wełna, wyjątkiem jest trencz. Zawsze więc przyglądamy się metce, a chcąc mieć pewność, że zaopatrujemy się w ubranie wysokiej klasy, prześledźmy ofertę Lancerto https://www.lancerto.com/pl/.

Długość płaszcza dobieramy pod kątem wzrostu. Na dłuższe modele mogą decydować się mężczyźni wysocy. Płaszcze przed kolano skracają sylwetkę. Osoby niższego wzrostu lepiej wyglądają w krótszych modelach. Uniwersalna jest długość przed kolano.

Materiał zewnętrzny